Vyšetření vrozených vývojových vad u plodu v prvním a druhém trimestru gravidity

Cílem vyšetření v prvním trimestru (třetině) těhotenství je stanovit rizika aneuploidií, zejména Downova syndromu, odhalit poznatelné strukturální vývojové vady a určit riziko preeklampsie a růstové retardace pro probíhající graviditu.
Ve druhém trimestru je vyšetření zaměřeno na podrobné morfologické vyšetření plodu s cílem výrazně snížit možnost výskytu závažné vývojové vady, a to včetně vad srdce.

Postup:

Prvním krokem je odběr krve těhotné na stanovení biochemických parametrů screeningu ideálně mezi 10+0 až 11+5 týdnem gravidity. Po odběru krve je pacientka objednána na ultrazvukové vyšetření ideálně mezi 12+0 až 13+6 týdnem těhotenství. Po stanovení výsledku v den vyšetření obdrží ihned zprávu s příslušným doporučením. V případě mírně zvýšeného rizika aneuploidií nabízíme možnost absolvovat tzv. NIPT po konzultaci s genetikem. Jedná se o neinvazivní testování z krve těhotné, které upřesní výsledek, a genetik následně stanoví další postup. Toto vyšetření je možné absolvovat zdarma po indikaci genetikem a jeho citlivost se pohybuje kolem 97 %. V případě výrazně zvýšeného rizika aneuploidií jsou zvažovány invazivní metody vyšetření plodu, tedy amniocentéza případně odběr choriových klků.

Ve druhém trimestru těhotenství je doporučováno vyšetření podrobné morfologie plodu včetně hodnocení anatomie srdce plodu.

Screening není hrazen ze zdravotního pojištění a pacient hradí celkovou částku 4000 Kč, která je rozdělena na dvě části pro první a druhý trimestr.

Ordinační hodiny pro prenatální screening vrozených vad plodu:

Pondělí: 8:00 – 12:00
Čtvrtek: 13:00 – 18:00

U obou vyšetření, v prvním, i druhém trimestru, se jedná o screeningová tedy vyhledávací vyšetření, která nevylučují s jistotou možnost výskytu aneuploidí ani jiných postižení plodu.


Objednání na čísle 799 524 932 ve výše uvedených ordinačních hodinách.

Jsme tu pro Vás.